Građa tablice i funkcije organa vodozemaca. Prezentacija na temu "građa i aktivnost unutarnjih organa". Podrijetlo razreda Vodozemci

05.01.2015 5144 0

Ciljevi lekcije:Osigurati stjecanje znanja o značajkama unutarnje građe i života vodozemaca; dovesti učenike do razumijevanja odnosa između građe organskog sustava i funkcija koje obavljaju; unapređivati ​​sposobnost rada s udžbenikom, crtežima, tablicama, dijagramima, uspoređivati, generalizirati i zaključivati.

Oprema:Mokri pripravak “Žaba”, tablice “Žaba”, “Šeme cirkulacije kralješnjaka”, “Mozak kralješnjaka”, tekst “Traženje hrane” (za svaki stol).

ja Organiziranje vremena

I. Obnavljanje znanja

1.Individualni rad s karticama

Umjesto praznina dopunite tekst ispravnim riječima.

Vodozemci su ... životinje čiji je život povezan i sa ... i sa .... Na glavi joj se vide dva izbuljena oka, zaštićena ... . Žaba udiše ... zrak koji joj ulazi u tijelo kroz ... . Koža žabe, kao i kod svih vodozemaca... uvijek je vlažna zbog tekućih sluzavih izlučevina kože... Vodozemci s... tjelesnom temperaturom. Dišni organi su ... i .... Žabe plivaju u vodi. Žablji stil plivanja naziva se prsno. Jedna od prilagodbi za plivanje je ... između prstiju.

Usporedi oblik tijela žabe s oblikom ribe. Koje su sličnosti i razlike? Zašto žaba može živjeti na kopnu, a riba koja sleti na nju ugine?

Koje su značajke kostura žabe u usporedbi s građom kostura ribe? Kako se te značajke mogu objasniti?

2.Rješavanje bioloških problema.

1)U umjerenom pojasu postoji nekoliko desetaka vrsta vodozemaca, au tropima oko 1,5 tisuća vrsta. Kako se to može objasniti?

2)Zašto koža žabe nije prekrivena vodom, već sluzi?

3)Zelene i smeđe, žabe imaju zaštitnu boju tijela, žabe drveće mijenjaju boju: zelene su na lišću, smeđe na deblu. Kako možete objasniti da vatrene kugle imaju jarko obojene dijelove kože?

4)Nekada su se žabe (krastače) stavljale u posude s mlijekom i ono se dugo nije ukiselilo. Objasnite ovu činjenicu.

5)Postoje dokazi da žabe lišene kožnog disanja žive oko 3-4 dana, dok žabe lišene plućnog disanja žive oko 20-40 dana. Kakvi se zaključci mogu izvući iz ovih podataka?

3.Tiha anketa o temi "Značajke vanjske strukture vodozemaca u vezi s životom u dva okruženja" (2 osobe).

4.Dešifrirajte karakteristike vodozemaca prikazane u referentnom sažetku. Osmislite suvislu priču (vidi dodatak).

ja Istraživanje nove teme

1.Aktivacija kognitivne aktivnosti.

Velik dio našeg znanja o fiziologiji dolazi iz istraživanja žaba, nepretencioznih, strpljivih, upornih stvorenja. Doprinijeli su i razvoju embriologije. Nije slučajnost da u Parizu i Tokiju postoje spomenici žabama. Ove spomenike podigli su liječnici koji su proveli tisuće eksperimenata na žabama.

Pogledajmo kako žaba radi iznutra i pokušajmo otkriti kako su strukturne značajke sustava unutarnjih organa povezane s načinom života.

-Koji sustavi unutarnjih organa osiguravaju vitalnu aktivnost organizma životinje?

Probavni sustav vodozemaca u mnogočemu je sličan probavnom sustavu riba, ima istu strukturu.

3 Razmotrite građu probavnog sustava žabe i uočite po čemu se razlikuje od strukture probavnog sustava riba. (§ 47, str. 142).

Osim toga, mora se uzeti u obzir da su žabe prvi "slinavci" planeta. Kako bi se olakšalo gutanje suhog plijena na kopnu, bilo je potrebno mazivo - slina. Podsjećam da se hrane raznim beskralješnjacima: mravima, paucima, kornjašima, mekušcima itd. Međutim, slina ne sadrži probavne enzime.

Zanimljivo je gradivo o tome kako vodozemci dolaze do vlastite hrane (samostalno upoznavanje s tekstom).

Dobivanje hrane

Oči žabe su dizajnirane na takav način da mogu vidjeti samo insekte koji se kreću. Većina lovaca na bezrepe vodozemce u lovu se oslanja na vid, no neki imaju pomoćnika i nos. Nakon što su namirisale hranu, pandže i travne žabe, na primjer, počinju je osvetoljubivo tražiti.

Ali ovdje je plijen pred nosom. Žaba odmah baca laso: vlastiti mesnati jezik. Pričvršćena je na žabu naopako: ne u dubini usta, ali nedaleko od brade. Na njegovom vrhu, u sredini, nalazi se duboko udubljenje, a prekriveno je ljepljivom sluzi. Jezik iskače iz usta brzinom munje. Može dosegnuti plijen koji sjedi pet centimetara od žabe. Europski špiljski daždevnjak ima dugačak jezik s peteljkom i zaklopcem na kraju. Talijanski daždevnjak isplazi jezik u samo jednom djeliću sekunde, jezik aga krastače napusti usta za tri stotinke sekunde, a američki je jezik gotovo duplo brži.

Žabe sustižu plijen bilo gdje: ispred sebe, iznad sebe, a mogu čak i poskočiti i odletjeti unatrag. Skaču otvorenih usta.

Laso ne koriste svi vodozemci.

Čini se da nema ništa lakše od gutanja hrane: samo imajte vremena progurati je jezikom. Međutim, to se ne može učiniti žabljim jezikom. Tko radi ovaj posao? Oči. S vremena na vrijeme nestanu iz fizionomije žabe, uvuku se negdje u glavu i guraju sljedeću porciju hrane u jednjak.

Plijen u potpunosti ulazi u želudac, netaknut. Žaba ima stotinjak zuba, a na nebu još dvadesetak. Nemojte žuriti da zavidite. Tih sto zuba, svaki pojedini, na jednoj čeljusti, na vrhu. Usmjereni su unutar usta. Zubi pomažu žabi da zadrži plijen, i ništa više. Ali ovo je također važno. A budući da postoji potreba za zubima, kada zub ostari, on će ispasti i zamijenit će ga novi. Kod starijih žaba u ustima se može naći drugi, ponekad i treći red zamjenskih zuba.

Učenici formuliraju glavne misli. Nakon samostalnog rada, sažimajući gradivo o probavnom sustavu, učitelj bilježi glavnu stvar:

1.Žaba se hrani pokretnim beskralježnjacima, koje hvata svojim ljepljivim jezikom; oči su uključene u čin gutanja.

2.Hrana u usnoj šupljini vlaži se slinom - ovo je važna prilagodba za gutanje suhog plijena u kopnenim uvjetima.

3.Crijevo je diferencirano; u njemu se zamjetno izdvaja dvanaesnik (probava hrane), tanko crijevo (probava i apsorpcija), debelo crijevo (nakuplja ostatke), rektum i njegovo proširenje - kloaka. Sve to poboljšava proces probave hrane.

Što još može iznenaditi žabu? Ali što.

Ovdje sjedi obična žaba. Gledajte je cijeli sat - neće se pomaknuti. A od osjećaja da je žaba prije sekundu završila kros na daljinu, nije se moguće osloboditi. Grlo joj tako brzo treperi. Do 140 puta u minuti. Što je bilo? I evo u čemu je stvar. Žaba nema prsni koš. Pitate: "A kakva je veza prsnog koša s procesom disanja?" Ravno. Pokušajmo disati sami. Osjećate li kako vam se prsa pri udisaju šire, a pri izdisaju vraćaju na svoje mjesto? Što kaže? To sugerira da su prsa uključena u procese udisaja i izdisaja. Mišići prsne šupljine se šire, pritisak u njoj pada - zrak juri u pluća. Prsna šupljina će se smanjiti, tlak u njoj postat će veći, zrak će izaći iz pluća. Takva pumpa se naziva usisna pumpa. Ali žabe ne mogu koristiti takvu pumpu. Kako dišu?

Samostalni rad organiziran je na materijalu § 47, sl. 201, poglavlje "Respiratorni sustav". Učenici primjećuju sljedeće:

1.Dišni organi vodozemaca su pluća i koža. Plućima dišu samo na kopnu, a kožom - i u vodi i na kopnu. Razmjena plinova odvija se samo kroz vlažnu kožu.

2.Ličinke vodozemaca dišu škrgama.

3.U procesima udisaja i izdisaja veliku važnost ima dno usne šupljine koje se može podizati i spuštati.

4.Površina pluća je mala.

Nastavnik upotpunjuje odgovore učenika sljedećim činjenicama:

1.Što je veća usna šupljina, to više zraka može stati u nju. Zato je žablja spljoštena glava tako široka.

2.Pumpa koju žaba koristi za upijanje zraka naziva se tlačna pumpa.

3.S dvojnim načinom života, žabi su prvoklasna pluća potpuno beskorisna. Smrt od nedostatka kisika joj ne prijeti.

Za aktivnije korištenje novog dišnog organa, vodozemci su stekli drugi krug cirkulacije krvi, au srcu se pojavila dodatna pregrada - postala je trokomorna. Srce vodozemaca ima dvije pretklijetke i jednu klijetku. Nije odvojena pregradom i dva krvotoka, arterijski i venski, djelomično se miješaju. Otkucaji srca su 40-50 puta u minuti. Krv joj kola tijelom za 7-11 sekundi. Srce je uređeno tako da krv, siromašna kisikom, ulazi u pluća i kožu; tijelo i unutarnji organi dobivaju krv bogatiju kisikom. U mozak ulazi krv koja je najbogatija kisikom.

Dakle, unatoč prisutnosti samo jedne klijetke, žaba ima sustav za svrsishodnu distribuciju krvi, obogaćene kisikom u različitim stupnjevima, između pluća, unutarnjih organa i mozga (Učitelj skreće pozornost na pojmove:vene, arterije, kapilare, venska krv, arterijska krv).

Sustav za izlučivanje, kao i dišni sustav, također je usko povezan s krvožilnim sustavom. Kod vodozemaca, kao i kod svih kralješnjaka, sastoji se od para bubrega, uretera i mjehura. Krv prenosi otpadne proizvode metabolizma u bubrege. Nastali urin ulazi u kloaku kroz uretere, odatle u mjehur, a zatim, nakon punjenja, u kloaku i uklanja se van.

Tako tijelo žabe djeluje usklađeno. Takav rad, koji osigurava život životinje, pod kontrolom je živčanog sustava. Kao što vidimo na sl. 204, sastoji se od središnjeg živčanog sustava - mozga i leđne moždine i živaca koji iz njih izlaze. Mozak ima 5 odjeljaka: duguljasti, srednji, cerebelum, srednji, prednji. Dio glave vodozemaca u cjelini je malen u odnosu na veličinu njihova tijela. Posebno je slabo razvijen mali mozak, koji izgleda kao mali valjak.

-Zašto misliš?

Međutim, prednji mozak žabe je veći. Osjetilni organi - organi vida, sluha i mirisa - dobili su novi kvalitativni razvoj. Zračno okruženje davalo je velike mogućnosti za orijentaciju u prostoru.

-Zašto je žaba tako hladna na dodir?

-Zašto se žabe, koje su vrlo proždrljive u vrućim ljetnim danima, mogu zimi držati za laboratorijske potrebe negdje u ormaru ili podrumu, ne brinući se za njihovu hranu?

Zaključak:Vodozemci su hladnokrvne životinje. Njihova tjelesna temperatura ovisi o temperaturi okoline.

II. Učvršćivanje

OOpišite značajke unutarnje strukture i metabolizma vodozemaca u vezi s dvojnim načinom života.

O Tijekom pokusa utvrđeno je da na temperaturi od oko 0 ° C žabe skaču duge 10-15 cm, a na temperaturi od oko 25 ° C - oko 100 cm Objasnite rezultate pokusa.

Domaća zadaća

§47, pitanja iza odlomka, bilješke u bilježnici, pojmovi.

Dodatno pitanje.Dokažite da je trokomorno srce doista najprikladnije za žabu s njezinim amfibijskim načinom života i važnom ulogom disanja kože.

Razmotrite sustave unutarnjih organa vodozemaca također na primjeru jezerske žabe (slika 98). Probavni sustav vodozemaca građen je složenije od probavnog sustava riba. Počinje usnom šupljinom, na dnu

Koji je jezik pričvršćen za prednji kraj. (Razmislite o tome kako se način na koji je žablji jezik pričvršćen razlikuje od načina na koji je čovjekov jezik pričvršćen.) Glavna funkcija jezika je hvatanje kukaca, a ne guranje hrane. Kanali žlijezda slinovnica otvaraju se u usnu šupljinu, proizvodeći slinu, namijenjenu vlaženju hrane. (Prisjetite se koje još životinje imaju žlijezde slinovnice i čemu služe.) Usna šupljina prelazi u jednjak koji se otvara u želudac, gdje počinje probava hrane. Duodenum leži ispod želuca, a u njega se ulijevaju žučni kanal jetre i kanal gušterače. Crijeva formiraju nekoliko petlji, prelaze u rektum i završavaju kloakom. Voda se apsorbira u crijevima.

Čudno, oči pomažu nekim vodozemcima da progutaju hranu. Možda ste gledali kako žaba koluta očima od boli kad jede muhu. To nikako nije znak suosjećanja prema žrtvi, već proces gutanja hrane.

Sustav izlučivanja vodozemaca sličan je sustavu riba. Gola koža jezerske žabe ne sprječava prodiranje vode u tijelo pa se u njoj stalno nakuplja višak vode. Ovaj višak vode uklanjaju veliki bubrezi trupa (ribe također imaju slične). Mokraća se izlučuje iz bubrega kroz uretere u kloaku.

Vodozemci koji žive u pustinji sposobni su čuvati vodu. Zato južnoamerička wakia - philomedusa ne stvara mokraću. Štetne tvari u njoj nakupljaju se u mjehuru u obliku čvrstih kristala koji se otapaju kada životinja uđe u vodu.

Dišni sustav. Dišni organi žabe - pluća - izgledaju kao vrećice podijeljene na stanice. Pluća su prožeta razgranatom mrežom krvnih žila.

Mehanizam udisaja je sljedeći: kada se dno orofaringealne šupljine spusti, u njemu se stvara razrijeđeni prostor, a zrak ulazi kroz otvorene nosnice. Zatim se nosnice zatvaraju posebnim ventilima, a dno šupljine se podiže, gurajući zrak u pluća.

Zbog nedovoljne razvijenosti pluća kod vodozemaca od velike je važnosti kožno disanje. Količina kisika koja ulazi u tijelo kroz kožu, a kroz kožu se oslobađa i ugljični dioksid, iznosi polovicu ukupnog volumena plinova potrebnih životinji za disanje.

Barska žaba, koja je stavljena u vodu i tako joj je oduzeta mogućnost disanja plućima, može živjeti tri tjedna, a travna žaba - mjesec dana. Jednom je običan triton sjedio pod vodom sedam mjeseci! Osjećao se odlično i tamo bi ostao tko zna koliko dugo, ali znanstvenicima je dosadilo gledati ga. Cijela obitelj vodozemaca - legenev i daždevnjak - uopće nema pluća i diše samo kroz kožu i koristeći površinu usne šupljine.

Krvožilni sustav vodozemaca prilagođen je plućnom tipu disanja. (Zapamtite građu srca grgeča.) To znači da jezerska žaba ima srce s tri komore, koje se sastoji od dvije pretklijetke i klijetke, a dva kruga optoka omogućuju djelomično odvajanje arterijske i venske krvi i bolju zasićenost. tjelesna tkiva kisikom. U desnom atriju skuplja se miješana krv: venska, zasićena ugljičnim dioksidom, iz unutarnjih organa, i arterijska, kisikom bogata iz kože. Samo arterijska krv ulazi u lijevi atrij i obogaćuje se kisikom u plućima. Oba pretklijetke se kontrahiraju istovremeno, a krv iz njih ulazi u klijetku. Pomiješana krv u želucu. Zbog prisutnosti srčanog zaliska krv se distribuira: arterijska krv ulazi u mozak, venska krv - u pluća i kožu, gdje je zasićena kisikom i pretvara se u arterijsku krv, a miješana krv - u sve organe. Zbog činjenice da su u vodozemaca arterijska i venska krv pomiješane i zasićenje tkiva kisikom nije dovoljno brzo, metabolizam je usporen. (Prisjetite se što je to metabolizam.) Stoga se tjelesna temperatura vodozemaca, kao ni riba, ne razlikuje od temperature okoline.

Živčani sustav jezerske žabe složeniji je od živčanog sustava riba. Razvijeniji prednji mozak žabe podijeljen je na dvije velike hemisfere, zahvaljujući čemu je žaba pametnije biće od, primjerice, grgeča.

Osjetilni organi. Komplikacije živčanog sustava izravno su povezane s razvojem osjetilnih organa.

Organi vida žabe - oči - dobro su prilagođeni zemaljskim uvjetima. Ona je u stanju vidjeti pokretne objekte na znatnoj udaljenosti, kao i pratiti plijen bez okretanja glave i tijela.

Organi sluha žabe sastoje se ne samo od unutarnjeg (kao kod riba), već i od srednjeg uha. Vanjski otvor šupljine srednjeg uha prekriven je timpanijskom membranom - posebnom elastičnom membranom. Srednje uho sadrži košticu, stremen, koji prenosi signale od bubnjića do unutarnjeg uha.

Organi mirisa predstavljeni su uparenim vanjskim i unutarnjim nosnicama i prilično su dobro razvijeni. Uz njihovu pomoć, vodozemci traže put do svojih izvornih vodenih tijela, pokrivajući udaljenost veću od jednog kilometra.

Organ okusa su okusni pupoljci na jeziku. Može se promatrati kako žaba prvo zgrabi nejestivi predmet jezikom, a zatim ga se riješi, gurajući ga iz usta prednjom šapom.

Za razliku od riba, vodozemci imaju kompliciraniju strukturu živčanog, probavnog i krvožilnog sustava, pluća su, a osjetilni organi su bolje razvijeni. Međutim, građa sustava za izlučivanje slična je strukturi riba.

Pojmovi i pojmovi: dvanaestopalačno crijevo, žučni kanal, gušterača, rektum, orofaringealna šupljina, kožno disanje, hemisfere velikog mozga, srednje uho, stremen.

Testirajte se. 1 . Kakva je građa probavnog sustava jezerske žabe? 2. Kako žaba diše?

3 . Zbog čega žaba ima plućno disanje, ne guši se pod vodom?

četiri . Kako se krvožilni sustav žabe razlikuje od krvožilnog sustava ribe, u čemu je ta razlika? pet . Koja krv ulazi u lijevi atrij, a što u desnu? 6. Kako se očituje savršenstvo živčanog sustava i osjetilnih organa vodozemaca u usporedbi sa živčanim sustavom i osjetilnim organima riba?

Kako misliš? Zašto je prisutnost dva kruga cirkulacije krvi i trokomornog srca progresivni znak građe životinje?

Vrsta lekcije: kombinirani.

Pedagoška tehnologija: tehnologija problemskog učenja.

Procjena pedagoške situacije: Jedan od vodećih oblika aktivnosti učenika 7. razreda je istraživačka aktivnost. Stoga je u nastavi za učenike ove dobi opravdana uporaba takvih kognitivnih metoda kao što su metoda modeliranja, analogija, izvođenje posljedica iz činjenica i eksperimenta. Ove metode temelje se na aktivnoj aktivnosti učenika. Tema ove lekcije omogućuje, na temelju samostalnog rada učenika, određivanje sadržaja glavnih obrazovnih jedinica, formuliranje vodećih pojmova. Kao model učenja odabran je model pretraživanja.

Cilj: stvoriti uvjete za stjecanje znanja učenika o značajkama organizacije i rada sustava unutarnjih organa vodozemaca.

Zadaci:

  • nastaviti formiranje sustava ideja o unutarnjoj građi kralješnjaka na primjeru riba i vodozemaca;
  • stvoriti uvjete za razvoj sposobnosti uspostavljanja uzročno posljedičnih veza između građe i funkcija organa;
  • proširiti shvaćanje učenika o mogućnostima metode modeliranja i misaonog eksperimenta.

Metode: verbalno - po prirodi sredstava prevladavajuće govorne aktivnosti, i logično - po metodi dobivanja obrazovnih informacija, na temelju logičkih operacija, vizualno.

Oprema: medijski projektor, demonstracijski stolovi, brošure, prezentacija.

Tijekom nastave

Danas, lekcija nastavlja proučavanje hordata. Tema lekcije je "Struktura i rad sustava unutarnjih organa vodozemaca",(počinje prezentaciju s media projektorom)

Ciljevi lekcije:

  • prisjetiti se unutarnje građe vodozemaca na primjeru žabe,
  • naučiti uspoređivati ​​građu vodozemaca i riba,
  • sastaviti dijagram koji prikazuje odnos organa u tijelu žabe te ovisnost njihove građe i funkcija.

Zašto mislite da morate znati građu žabe? U kojem slučaju to znanje može biti korisno u budućnosti u odrasloj dobi? ( Predloženi odgovor: za ljude koji izaberu zanimanje vezano uz proučavanje životinja). Istina je, a takvo zanimanje, koje zahtijeva poznavanje građe i rada životinjskih organa, jest, primjerice, liječnik, odnosno veterinar.

Sjećate li se dječje pjesme Korneya Chukovskog o takvom liječniku? ( Predloženi odgovor: Aibolit)

(Gledanje video zapisa o crtanom filmu "Aibolit" pomoću medijskog projektora - 2-3 minute.)

Naravno, da biste liječili životinje, morate znati kako funkcionira njihov organizam. Zamislite koliko je Aibolit vjerojatno znao o građi i radu raznih životinjskih organa! Uostalom, liječio je različite životinje. Sjećaš se koga? ( Predloženi odgovor: lisica koju je ugrizla osa, pas čuvar kojeg je u nos kljucala kokoš, nilski konji, nojevi, morski psi, tigrići, deve itd.)

Sjećate li se kako je Aibolit izliječio zeca? ( Predloženi odgovor: noge su mu bile zašivene)

Pogledajte kakve je divne noge Aibolit prišio zecu.

(Demonstracija crteža zečića s ljudskim nogama. Smijeh.)

Ali nešto nije u redu?... Predloženi odgovor: To nisu zečje noge. Naravno, ovo je šala. Dr. Aibolit bi trebao dobro znati kome i koje noge šivati.

Ali zamislimo da je žaba došla Ajbolitu po savjet da li da svoje srce zamijeni za ribu, dvokomornu, jer ona još živi u vodi. Pokušajmo se danas zamisliti u ulozi dr. Aibolita i dati žabi dobar savjet.

Do sada, možda, ne možemo riješiti problem da li promijeniti srce žabe ili ne. I zato vam nudim nekoliko prosudbi. Ispravni mogu biti ključ za rješavanje problema.

Pokušajmo ih pronaći.

1. Glavni organ u svakom živom organizmu, o kojem ovisi rad ostalih organa, jesu crijeva.

2. Svi organi u tijelu povezani su krvnim žilama.

3. Životinje koje žive u vodi ne trebaju kisik.

4. Krv prenosi tvari.

5. Živčani sustav kralješnjaka predstavljen je trbušnim živčanim lancem.

6. Kretanje krvi kroz žile osigurava rad srca.

(Točne ocjene: 2, 4, 6)

Kako se mogu povezati istiniti sudovi? Predloženi odgovor: možete izgraditi sljedeću shemu)

Pojednostavimo dijagram. Posljednji dio sadrži elemente jednog od najvažnijih organskih sustava, kojeg? ( Predloženi odgovor: krvožilni) i funkcionalno povezan s ovim sustavom ( Predloženi odgovor: svi ostali organski sustavi)

Ispravak izvorne sheme.

Krvožilni sustav funkcionalno je povezan s ostalim organskim sustavima. Koji su to sustavi? Pogledajmo njihove funkcije.

Rad s tablicom – vodičem

Ovi sustavi karakteristični su za ribe i žabe. Iste funkcije obavljaju kod riba i vodozemaca.

Ali, po vašem mišljenju, hoće li struktura tih sustava biti ista i zašto? ( Predloženi odgovor: različiti zbog zemaljskog načina života)

Da bismo razumjeli strukturu unutarnjih organa žabe, poslužit ćemo se tekstom. Pročitajte tekst i unesite znak “+” u jedan od stupaca tablice na svojim brošurama, nakon što ste usporedili građu sustava organa kod riba i žaba. Samostalni rad učenika na listovima.

Radni list 1. Građa i djelovanje sustava unutarnjih organa

Probavni sustav sastoji se od istih organa kao i kod riba. Široka usta vode u veliku usnu šupljinu. Pravi jezik je postavljen na dno. Može se izbaciti iz usta i služi za hvatanje malih insekata. Navlažena slinom u ustima, hrana prolazi kroz jednjak, podvrgava se djelovanju probavnih enzima u želucu. Zatim dolazi duodenum (prvi dio crijeva). U njega se otvaraju kanali jetre, žučnog mjehura i gušterače. Konačna probava hrane odvija se u tankom crijevu. Hranjive tvari apsorbiraju stijenke crijeva i prenose ih krvlju do svih organa i tkiva u tijelu. Neprobavljeni otpad nakuplja se u debelom crijevu. Kroz proširenje - kloaku, neprobavljeni ostaci hrane se uklanjaju prema van.

Radni list 2. Dišni sustav

žabe disati pluća i kože. Pluća - male izdužene vrećice s tankim elastičnim zidovima. Ulogu pumpe tijekom disanja ima usna šupljina čije se dno spušta ili diže. U plućima dolazi do izmjene plinova: kisik ulazi u kapilare i prenosi se krvlju do svih organa i tkiva, a ugljični dioksid se oslobađa iz kapilara u pluća, koji se ovdje isporučuje krvlju iz organa i tkiva. Pluća vodozemaca su primitivna: imaju malu površinu kontakta između kapilara i zraka. Stoga koža ima važnu ulogu u izmjeni plinova. Razmjena plinova odvija se samo kroz vlažnu kožu.

Materijal 3. Krvožilni sustav

Srce je trokomorno: dvije pretkomore i jedna komora. Krv iz unutarnjih organa skuplja se u velikim venama i ulazi u desni atrij. Krv iz pluća dovodi se u lijevi atrij, bogat je kisikom. Kad se atrij kontrahira, krv prelazi u jednu klijetku, gdje se djelomično miješa. Mješovita krv ulazi u aortu i prenosi se do svih organa i tkiva u tijelu. Dakle, vodozemci imaju dva kruga cirkulacije krvi: mali, koji prolazi kroz dišne ​​organe, i veliki, koji prolazi kroz druge organe.

Radni materijal 4. Živčani sustav

Živčani sustav sastoji se od središnjeg i perifernog dijela. Prednji mozak je jače razvijen, podijeljen na dvije polutke. Diencephalon je gotovo skriven odozgo hemisferama. Umjereno razvijen srednji mozak povezan s vidom. Slabo razvijen mali mozak. To objašnjava monotone pokrete i sjedeći način života.

(Demonstracija ispunjene zbirne tablice putem medijskog projektora. Samoprovjera.)

Usporedba unutarnje građe riba i vodozemaca

Sustav organa

žablji znakovi

sličnost s ribom

Razlika od ribe

probavni

Probavni kanal je diferenciran (podijeljen na dijelove).

+

Postoje žlijezde slinovnice i jezik.

+

Crijeva se produžuju dodatnim dijelom.

+

Respiratorni

Prilikom disanja kisik može ući u kapilare iz vode.

+

Razmjena plinova odvija se u plućima i koži.

+

Razmjena plinova događa se između atmosferskog zraka i krvi.

+

cirkulacijski

Krvožilni sustav je zatvoren, postoji srce.

+

Struktura srca osigurava podjelu cirkulacije krvi u dva kruga.

+

Živčani sustav uključuje leđnu moždinu i mozak, kao i živce koji izlaze iz njih.

+

Prednji mozak je podijeljen na dvije hemisfere.

+

Slabo razvijen mali mozak.

+

Vidimo da se građa unutarnjih organa vodozemaca promijenila u odnosu na ribe, više je razlika nego sličnosti. S čime se to može povezati? ( Predloženi odgovor: prijelaz u okoliš zemlja-zrak) Vratimo se našoj shemi. Na dijagramu vidimo funkcionalnu ovisnost krvožilnog sustava i ostalih organskih sustava. Prijelaz u prizemno-zračni okoliš pridonio je promjeni svih organskih sustava, a prije svega dišnog, a samim time i krvožilnog sustava - žablje srce ne izgleda kao riblje.

Sada će naše znanje biti dovoljno za modeliranje tijela žabe i razumijevanje principa organizacije njenog srca u vezi s radom koji se obavlja u tijelu.

(Izrada dijagrama na ploči od pojedinih elemenata, njihovo međusobno povezivanje. Popraćeno pričom učitelja.)

Uređaj srca vodozemca omogućuje vam funkcionalnu podjelu cirkulacije krvi u dvije kapilarne mreže. Prva kapilarna mreža uključuje kožu i pluća. Zasićuje krv kisikom. Druga kapilarna mreža uključuje sve ostale organe. U njemu krv daje kisik, pretvarajući se u vensku. Trokomorno srce žabe, osim crpne (pumpe) funkcije, obavlja distribucijsku funkciju. Krv koja dolazi iz pluća (plućna cirkulacija) ulazi u lijevi atrij. Krv iz mišića, unutarnjih organa i kože (sustavna cirkulacija) ulazi u desni atrij. Daljnje razdvajanje protoka krvi u srcu postiže se fiziološki, zahvaljujući radu jedne klijetke. U središtu ventrikula krv je djelomično pomiješana. Kada se klijetka kontrahira, krv se gura u arterije kroz spiralni zalistak. Ovaj ventil uzastopno otvara ulaz prvo u žilu koja ide u pluća i kožu, zatim u žilu koja ide u druge unutarnje organe i na kraju u žilu koja ide u mozak. Ova značajka omogućuje vam "razvrstavanje" venske krvi u dišne ​​organe, a arterijske - u mozak.

Da. zbog građe i rada srca žaba ima sustav za svrsishodnu raspodjelu venske i arterijske krvi između pluća, unutarnjih organa i mozga.

Razmotrimo sada pitanje srca s dvije komore. (Učenici to rade sami.) ( Predloženi odgovor: to će se pokazati ako uklonite pregradu između atrija. U ovom slučaju, venska i arterijska krv će se miješati već u atriju. Ista miješana krv će ući u pluća kao i mozak. Unutarnji organi će primati manje kisika. Aktivnost životinje će se smanjiti).

Kakav savjet možemo dati žabi? ( Predloženi odgovor:žaba mora zadržati svoje srce s tri komore)

Sažmimo lekciju. Danas smo u lekciji proučavali strukturu sustava unutarnjih organa vodozemaca na primjeru žabe, usporedili njezino tijelo s tijelom ribe.

Predlažem da kod kuće pokušate simulirati sustav radnih organa žabe ako je pod vodom. Razmislite o tome kako trebate promijeniti izgrađeni krug.

Sada provjerimo koliko ste dobro naučili novo gradivo. Ispunite ispitni zadatak "Val". Ako se znak odnosi na ribu, podignite "val" iznad vodoravne crte, ako se odnosi na vodozemce, onda ispod crte.

1. Zauzeti vodeno stanište.

2. Imaju dva kruga optoka krvi.

3. Tijelo je prekriveno vlažnom kožom.

4. Venska krv se skuplja u atriju.

5. Razmjena plinova događa se u jednom organu.

6. Crijeva su opskrbljena miješanom krvlju.

Provjerite s komentarima.

Domaća zadaća

1) Nema grešaka u radu:

Odgovori na pitanje

Prednji mozak žabe je bolje razvijen nego kod ribe, što je povezano s ponašanjem životinje. Koristeći se vlastitim opažanjima, izvorima dodatnih informacija, dokažite ovu tvrdnju usporedbom ponašanja riba i vodozemaca.

2) 1 ili 2 pogreške:

Odgovori na pitanja

Može li žaba cijeli život provesti u vodi, a da ne izađe na kopno?

Što biste savjetovali žabi koja želi imati riblje škrge?

3) 3 ili više grešaka:

Ponovno pročitajte tekst na listićima.

Pokušajte obnoviti pročitano iz sjećanja i ispunite tablice.

>>Unutarnja građa žabe

§ 46. Unutarnja struktura žabe

Mišići.

Građa mišićnog sustava žabe mnogo je složenija od strukture ribe. Uostalom, žaba ne samo da pliva, već se i kreće kopnom. Zbog kontrakcija mišića ili mišićnih skupina žaba može izvoditi složene pokrete. Posebno su joj razvijeni mišići udova.

Probavni sustav vodozemaca ima gotovo istu strukturu kao kod riba. Za razliku od riba, stražnje crijevo se ne otvara izravno prema van, već u njegov poseban nastavak koji se naziva kloaka. U kloaku se otvaraju i mokraćovodi i izvodni kanali reproduktivnih organa. 87 .

Dišni sustav.

Žaba udiše atmosferski zrak. Za disanje se koriste pluća i koža 89 . Pluća izgledaju poput vrećica. Njihove stijenke sadrže veliki broj krvnih žila u kojima se odvija izmjena plinova. Grlo žabe se povlači prema dolje nekoliko puta u sekundi, što stvara prorijeđeni prostor u usnoj šupljini. Zatim zrak kroz nosnice ulazi u usnu šupljinu, a odatle u pluća. Pod djelovanjem mišića stijenki tijela potiskuje se natrag. Pluća žabe su slabo razvijena, a disanje kože je za nju jednako važno kao i plućno disanje. Izmjena plinova moguća je samo s mokrom kožom. Ako se žaba stavi u suhu posudu, koža će joj se ubrzo osušiti i životinja može uginuti.

Uronjena u vodu, žaba potpuno prelazi na disanje kože.

Krvožilni sustav.

Srce žabe nalazi se ispred tijela, ispod prsne kosti. Sastoji se od tri komore: ventrikula i naizmjenično se kontrahiraju obje pretklijetke, a zatim klijetka. 89 .

U srcu žabe desni atrij sadrži samo vensku krv, lijevi - samo arterijsku, au ventrikulu je krv u određenoj mjeri pomiješana.

Poseban raspored krvnih žila koje potječu iz ventrikula dovodi do činjenice da se samo mozak žabe opskrbljuje čistom arterijskom krvlju, dok cijelo tijelo prima miješanu krv.

U žabi krv iz srčane klijetke teče kroz arterije do svih organa i tkiva, a od njih teče kroz vene u desni atrij - ovo je veliki krug cirkulacije krvi. Osim toga, krv ulazi u pluća i kožu iz klijetke, a iz pluća natrag u lijevu pretklijetku srca – to je plućna cirkulacija. Svi kralješnjaci, osim riba, imaju dva kruga cirkulacije krvi: mali - od srca do dišnih organa i natrag do srca; velika - od srca kroz arterije do svih organa i od njih natrag do srca.

Metabolizam vodozemaca je spor.

Tjelesna temperatura žabe ovisi o temperaturi okoline: raste u toplom vremenu i pada u hladnom vremenu. Kada zrak postane jako vruć, temperatura tijela žabe pada zbog isparavanja vlage iz kože. Kao riba, žaba i drugi vodozemci- hladnokrvne životinje. Stoga, kada postane hladnije, žabe postaju neaktivne, teže se popeti na toplije mjesto, a zimi potpuno hiberniraju.

Središnji živčani sustav i osjetilni organi vodozemaca sastoje se od istih dijelova kao i kod riba 90 . Prednji je mozak razvijeniji nego u riba i u njemu se razlikuju dva otoka - velike hemisfere. Tijelo vodozemaca je blizu tla i ne moraju održavati ravnotežu. U tom smislu, mali mozak, koji kontrolira koordinaciju pokreta, kod njih je manje razvijen nego kod riba 90 .

Građa osjetilnih organa odgovara zemaljskoj sredini.

Na primjer, treptanjem kapaka žaba uklanja čestice prašine zalijepljene za oko i vlaži površinu oka.

Kao i ribe, žabe imaju unutarnje uho. Međutim, zvučni valovi putuju puno lošije u zraku nego u vodi. Stoga, za bolji sluh, žaba ima i srednje uho. Započinje bubnjićom, koji percipira zvukove - tankim, okruglim filmom iza oka. Od njega se zvučne vibracije prenose kroz slušnu koščicu do unutarnjeg uha.

1. Koja je razlika između mišićnog sustava žabe i mišića grgeča? Koji su primjeri ovih razlika?
2. Zašto se odrasla žaba koja nema škrge ne uguši pod vodom?
3. Koje su značajke živčanog sustava i osjetnih organa žabe u vezi sa životom na kopnu?
4. Korištenje crteža 75 , 89 , objasniti glavnu razliku između krvožilnog sustava vodozemaca i krvožilnog sustava riba.

Biologija: Životinje: Proc. za 7 ćelija. prosj. škola / B. E. Bykhovsky, E. V. Kozlova, A. S. Monchadsky i drugi; Pod, ispod. izd. M. A. Kozlova. - 23. izd. - M.: Obrazovanje, 2003. - 256 str.: ilustr.

Kalendarsko-tematsko planiranje u biologiji, video iz biologije online, Biologija u školi download

Sadržaj lekcije sažetak lekcije okvir za podršku lekcija prezentacija akcelerativne metode interaktivne tehnologije Praksa zadaci i vježbe samoprovjera radionice, treninzi, slučajevi, potrage domaća zadaća pitanja za raspravu retorička pitanja učenika Ilustracije audio, video isječci i multimedija fotografije, slikovne grafike, tablice, sheme humor, anegdote, vicevi, stripovi parabole, izreke, križaljke, citati Dodaci sažetakačlanci čipovi za radoznale varalice udžbenici osnovni i dodatni rječnik pojmova ostalo Poboljšanje udžbenika i nastaveispravljanje grešaka u udžbeniku ažuriranje fragmenta u udžbeniku elementi inovacije u lekciji zamjena zastarjelih znanja novima Samo za učitelje savršene lekcije kalendarski plan za godinu metodološke preporuke programa rasprave Integrirane lekcije
Udio: